Dysk SSD do komputera — NVMe czy SATA? Jak wybrać i nie przepłacić w 2026
NVMe czy SATA? Podpowiadamy, jaki dysk SSD do komputera wybrać w 2026 roku — od PCIe 4.0 i 5.0 po TBW — i jak nie przepłacić za zbędne parametry.
Wymiana dysku to wciąż najtańszy sposób, żeby komputer zaczął działać jak nowy. Problem w tym, że rynek SSD zrobił się nieprzejrzysty: SATA i NVMe, PCIe 3.0/4.0/5.0, DRAM i HMB, TLC i QLC, a do tego tajemnicze TBW w tabelkach. W tym poradniku tłumaczymy, co te skróty oznaczają w praktyce i — co ważniejsze — za co warto dopłacić, a które parametry to marketing, z którego typowy użytkownik nie skorzysta ani razu.
NVMe vs SATA — skąd w ogóle bierze się różnica
Zacznijmy od fundamentu, bo tu powstaje najwięcej nieporozumień.
SATA III to interfejs zaprojektowany jeszcze w epoce dysków talerzowych. Jego realny limit przepustowości to około 550–560 MB/s — i dokładnie tyle osiągają najlepsze dyski 2,5 cala, jak Samsung 870 EVO (560/530 MB/s). Szybciej się po prostu nie da, niezależnie od ceny dysku.
NVMe to protokół stworzony od zera z myślą o pamięciach flash. Zamiast wysłużonej magistrali SATA korzysta bezpośrednio z PCI Express, co daje wielokrotnie wyższą przepustowość i — często ważniejsze — dużo niższe opóźnienia przy operacjach losowych. W praktyce dyski NVMe bywają kilkukrotnie szybsze od SATA już w podstawowych scenariuszach, a w sekwencyjnym kopiowaniu różnica rośnie do kilkunastokrotnej.
Jedna pułapka: M.2 to tylko format złącza, nie gwarancja prędkości. W sprzedaży i w starszych laptopach wciąż trafiają się dyski M.2 działające po SATA — z tym samym limitem 550 MB/s. Przed zakupem sprawdź w specyfikacji, czy dysk i gniazdo obsługują NVMe.
Czy różnicę widać na co dzień? W pracy biurowej — umiarkowanie, SATA SSD nadal zapewnia responsywny system. Ale przy instalowaniu dużych gier, kopiowaniu obszernych plików czy pracy z wideo NVMe wygrywa bezdyskusyjnie. Polskie poradniki są w 2026 roku zgodne: to NVMe PCIe 4.0 oferuje najlepszy stosunek wydajności do ceny, więc jeśli płyta główna ma slot M.2 NVMe, nie ma powodu wybierać SATA na dysk systemowy.
PCIe 3.0, 4.0 czy 5.0 — ile prędkości naprawdę potrzebujesz
Wewnątrz świata NVMe obowiązuje podział na generacje magistrali PCI Express:
- PCIe 3.0 — starsza generacja, wciąż wielokrotnie szybsza od SATA; spotkasz ją w komputerach i laptopach sprzed kilku lat
- PCIe 4.0 — około 7000 MB/s w topowych modelach: Samsung 990 PRO osiąga 7450/6900 MB/s, a Kingston KC3000 do 7000/7000 MB/s
- PCIe 5.0 — ponad 14 000 MB/s; Samsung 9100 PRO deklaruje 14 800/13 400 MB/s
Na papierze Gen5 miażdży. W praktyce testy są bezlitosne: w grach różnica między PCIe 4.0 a 5.0 to 1–2 sekundy w czasach ładowania, a liczba FPS pozostaje identyczna. Do tego pierwsze generacje dysków Gen5 nagrzewały się do absurdalnych wartości — producenci zaczęli montować ogromne radiatory, a nawet miniaturowe wentylatory bezpośrednio na SSD. Nowsze modele są pod tym względem lepsze, ale nadal wymagają przemyślanego chłodzenia.
Rekomendacja na 2026 rok jest prosta:
- PCIe 4.0 to sweet spot — technologia dojrzała, chłodna i z najlepszą relacją ceny do realnych korzyści
- PCIe 5.0 ma sens, gdy montujesz wideo, pracujesz z AI, maszynami wirtualnymi lub renderingiem 3D — i masz płytę główną z pełnym wsparciem Gen5
- za kwotę wydaną na mniejszy dysk Gen5 zwykle kupisz pojemniejszy model Gen4, a dodatkowa pojemność przydaje się częściej niż dodatkowe megabajty na sekundę
Dobra wiadomość dla posiadaczy starszych platform: dyski PCIe 4.0 są wstecznie zgodne i działają w slotach 3.0 (z niższą prędkością), więc zakup modelu Gen4 przed planowaną modernizacją komputera to rozsądny ruch.
DRAM czy DRAM-less — podział, którego nie widać w sklepowej tabelce
To najczęściej pomijany parametr, a bywa ważniejszy niż generacja PCIe.
Każdy SSD utrzymuje tablicę mapowania, która tłumaczy adresy logiczne na fizyczne komórki NAND. Dyski z dedykowaną pamięcią DRAM trzymają ją w ultraszybkim buforze — DRAM jest około 100 razy szybszy od pamięci NAND — dzięki czemu operacje losowe i praca pod długim obciążeniem pozostają stabilne.
Dyski DRAM-less rezygnują z tego układu, żeby obniżyć cenę. W wydaniu NVMe ratuje je technologia HMB (Host Memory Buffer), która przez magistralę PCIe „pożycza" niewielki fragment pamięci RAM komputera na cache mapowania. Uwaga: HMB to funkcja protokołu NVMe — dysk DRAM-less na SATA nie ma takiej możliwości i wypada najsłabiej z całej stawki.
Co z tego wynika w praktyce:
- do systemu, codziennej pracy i gier dobrze zaprojektowany DRAM-less z HMB w zupełności wystarcza — stąd popularność niedrogich modeli średniej półki
- przy intensywnych obciążeniach (bazy danych, montaż, duże biblioteki plików, ciągłe wielozadaniowe operacje) topowe konstrukcje z buforem DRAM — jak Samsung 990 PRO czy Kingston KC3000 — trzymają wydajność znacznie stabilniej
- najszybsze dyski na rynku to zawsze modele z pełnym DRAM; HMB z założenia oznacza wyższe opóźnienia w operacjach losowych i większą amplifikację zapisu
TBW i typ komórek — ile ten dysk wytrzyma
TBW (Total Bytes Written) określa, ile terabajtów danych można zapisać na dysku, zanim producent przestanie gwarantować jego niezawodność. Gwarancja SSD ma zwykle formę „X lat albo Y TBW — cokolwiek nastąpi pierwsze". W konsumenckich modelach wartości sięgają kilkuset terabajtów, więc przy typowym użytkowaniu limit jest praktycznie nieosiągalny przez cały cykl życia komputera.
Trwałość zależy od typu komórek NAND — im więcej bitów w komórce, tym taniej i pojemniej, ale kosztem liczby cykli zapisu:
- SLC — 1 bit na komórkę, ok. 100 000 cykli; dziś rzadkość, głównie zastosowania przemysłowe
- MLC — 2 bity, ok. 10 000 cykli
- TLC — 3 bity, 1500–3000 cykli; standard rynkowy w 2026 roku
- QLC — 4 bity, ok. 500–1000 cykli; najtańszy w przeliczeniu na gigabajt
QLC nie jest złem wcielonym — świetnie sprawdza się jako pojemny magazyn gier i danych. Trzeba tylko pamiętać, że po wyczerpaniu bufora pseudo-SLC prędkość ciągłego zapisu potrafi wyraźnie spaść, więc na dysk roboczy pod ciężki zapis lepszy będzie TLC z wyższym TBW. Przy porównywaniu modeli warto też zerknąć na MTBF — rankingi przyjmują wartość co najmniej 1,5 mln godzin jako dobry punkt odniesienia.
Jaki dysk do komputera — konkretne scenariusze
Praca, nauka, internet
Budżetowy NVMe PCIe 4.0 — na przykład WD Blue SN580 albo ADATA LEGEND 860 z odczytem do 6000 MB/s — o pojemności 500 GB–1 TB. Różnicy względem flagowców w codziennych zadaniach nie zauważysz, a oszczędność jest realna.
Gaming
NVMe PCIe 4.0 z pamięcią TLC. Dysk SSD 1 TB to dziś rozsądne minimum — przy współczesnych rozmiarach instalacji mniejsze pojemności zapełniają się błyskawicznie. W polskich rankingach czołówkę stanowią Samsung 990 PRO, WD Black SN850X, Kingston KC3000 oraz tańszy Lexar NM790, chwalony za bardzo dobre osiągi w niskiej cenie. Pełną ofertę znajdziesz w kategorii dyski SSD.
Twórcy i profesjonaliści
PCIe 4.0 z DRAM w pojemności 2 TB wzwyż albo — przy regularnej pracy na bardzo dużych plikach — PCIe 5.0 pokroju Samsunga 9100 PRO, koniecznie z solidnym radiatorem i przewiewną obudową.
Starszy komputer bez slotu M.2
SATA SSD (Samsung 870 EVO, GOODRAM CX400) to nadal przepaść względem HDD i najtańsze drugie życie dla wysłużonej maszyny. A jeśli modernizacja przestaje się opłacać, sprawdź dział sprzęt używany — czasem wymiana całego zestawu wychodzi korzystniej niż łatanie starego.
Laptop
Sprawdź w instrukcji format dysku (najczęściej M.2 2280) i to, czy slot obsługuje NVMe. W nowych laptopach NVMe to standard, w starszych konstrukcjach bywa różnie — zdarzają się sloty wyłącznie M.2 SATA.
Migracja z HDD na SSD — klonowanie bez reinstalacji
Nie musisz instalować systemu od zera. Klonowanie przenosi na nowy dysk wszystko: Windows, programy, ustawienia i partycje rozruchowe. Procedura wygląda następująco:
1. Kopia zapasowa najważniejszych danych — na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.
2. Porządki na starym dysku — wbudowane „Oczyszczanie dysku" w Windows zrobi robotę; nie ma sensu klonować śmieci.
3. Klonowanie programem typu Macrium Reflect, Acronis True Image lub EaseUS Todo Backup. Jeśli komputer nie ma drugiego slotu, przyda się adapter USB na M.2 lub SATA.
4. Kolejność bootowania — po klonowaniu ustaw nowy SSD jako pierwszy dysk w BIOS/UEFI.
5. Powiększenie partycji, jeśli nowy dysk jest pojemniejszy od starego.
Uwaga praktyczna: darmowe wersje popularnych programów bywają okrojone i przeniesienie systemu często wymaga płatnej licencji — sprawdź aktualny zakres funkcji przed pobraniem. Alternatywą pozostaje czysta instalacja Windows, która przy okazji pozbywa się lat cyfrowego bałaganu.
Podsumowanie — jak wybrać i nie przepłacić
- NVMe zamiast SATA, jeśli tylko masz slot M.2 — SATA zostawiamy starszym komputerom bez tej opcji
- PCIe 4.0 to optimum 2026 roku — po Gen5 sięgaj tylko przy realnej pracy na wielkich plikach i zgodnej płycie głównej
- dysk SSD 1 TB to dziś domyślny wybór — mniejsze pojemności szybko robią się ciasne
- TLC z sensownym TBW na dysk systemowy i roboczy; QLC na magazyn danych
- DRAM-less z HMB wystarczy większości — do cięższych zastosowań dopłać do modelu z DRAM
- maksymalne transfery z pudełka mówią mniej niż stabilność pod obciążeniem — czytaj testy, nie tylko tabelki
Dobrze dobrany dysk posłuży lata i przeżyje niejedną modernizację. Lepiej kupić pojemniejszy i chłodniejszy model PCIe 4.0, niż przepłacić za rekordowe transfery, których poza benchmarkiem nigdy nie zobaczysz.
Źródła
- ITHardware — Dysk SSD PCIe 4.0 czy 5.0? Co wybrać w 2026 roku?
- x-kom — Ranking dysków SSD. Najlepsze dyski SSD SATA i M.2 PCIe
- PCWorld — All about Host Memory Buffer (HMB), the DRAM-less NVMe technology
- Kingston — Understanding SSD Endurance: TBW and DWPD
- Komputronik NANO — Klonowanie dysku HDD na SSD. Poradnik krok po kroku
- Phison — DRAM or Not? The Difference Between DRAM and DRAM-less SSDs